01  Rodinné domy

Malý dům s velkorysým prostorem

VÍCE O PROJEKTU
01  Rodinné domy

Malý dům s velkorysým prostorem

Typ projektu
Rodinný dům

Místo
Vendryně

Rok realizace
2015

Autoři projektu
Ing. arch. Marek Pyszko
Ing. arch. Marek Wojnar

Fotografoval
Lukáš Legierski, LEGI

Realizace
Wobau cz s.r.o.

Malý dům s úžasnými výhledy. Z ulice velmi nenápadný, z hlavní komunikace v podstatě nepostřehnutelný. Přesto místo na kterém stojí, skýtá nečekaný výhled do údolí Jablunkovského průsmyku.

Požadavkem bylo, aby byl dům malý, ale zároveň nabízel dostatečný prostor život. Aby propouštěl světlo, zachoval kontakt s okolím, byl propojen se zahradou. Dům jsme tedy pojali tak, abychom dokázali zachovat linie zástavby a zároveň jej otevřeli a směrovali na ty nejlepší výhledy. Takto vznikl ojidinělý tvar domu, kdy nároží společenského prostoru domu jde uhlopříčkou a otevírá se do zahrady. Zároveň jsme použili rozdílné výšky prostor, díky čemuž jsme přirozeně rozdělili otevřený společenský prostor. Díky tomu dům působí uvnitř daleko prostorněji než se zdá navenek.

Na domě je dobře viditelná naše práce s rozlišováním klidové a společenské části, kde ta společenská je propojená a té nejdůležitější části domu je také přiřazená nejvyšší výška. Tvorba domu postupovala směrem od interiéru ven. Výslednou podobu domu ovlivnilo vnitřní uspořádání. Dům se postupně otevírá směrem od ulice do zahrady a právě z ulice je téměř nepostřehnutelný.