01  Podnikatelské projekty

Smetanova obchodní galerie ve Vsetíně

VÍCE O PROJEKTU
01  Podnikatelské projekty

Smetanova obchodní galerie ve Vsetíně

Typ projektu
Podnikatelská stavba

Investor
VALATRANS a.s.

Místo
Vsetín

Rok realizace
2018 – 2020

Autoři projektu

Ing. arch. Lukáš Wawrosz – hlavní architekt
Ing. arch. Marek Wojnar
Ing. arch. Marek Pyszko
Ing. arch. Eva Hudzieczková
Ing. Michal Sedláček
Ing. arch. Daniel Samiec

Stavební část
BLAŽEK PROJEKT s.r.o.

Statika
STATIC Solution s.r.o.

Fotografoval
Lukáš Legierski, LEGI

Nová obchodní galerie se nachází v centru města Vsetína, vedle vlakového a autobusového nádraží. Její poloha je vymezena čtyřmi městskými ulicemi, kde obchodní pasáž v 1.NP propojuje tři z nich (ul. Smetanova, Nádražní a U Hřiště). V návrhu jsme respektovali stávající uliční čáry a proto budova urbanisticky doplňuje městskou zástavbu – na ulici Žerotínova se tím obnovila historická pohledová osa Nádraží – Zámek Vsetín. Nedílnou součástí galerie je menší, tzv. městská část, kde spojujícím prvkem jsou podzemní garáže v 1.PP s kapacitou 156 parkovacích míst.

První dvě nadzemní podlaží galerie nabízejí obchodní plochy s centrální pasáží. Třetí patro je navrženo pro multifunkční využití a nabízí restauraci s bowlingem a víceúčelovým sálem, dětský koutek, fitness, hotelové křídlo, wellness obsahující vířivku a dvě sauny. V prostoru pasáže 3.NP se nachází dvě bistra s posezením přímo ve veřejné zóně a centrální recepce, která zajišťuje obsluhu tohoto podlaží. 4.NP je věnováno převážně technickému zázemí objektu, zasahuje zde ale část fitness, která je dostupná samostatným schodištěm s vertikální zahradou. Pasáže jsou osvětleny denním světlem pomocí čtyř střešních světlíků. V rámci nižších pater je distribuce světla zajištěna průhledy mezi podlažími. Vertikální komunikace je zajištěna pomocí eskalátorů v pasážích, dvou výtahů a dvou hlavních schodišť.

Konstrukčně se jedná o monolitickou skeletovou stavbu, která je založena na pilotách. Sloupy jsou navrženy v základním rastru 12,75 x 8 m. Železobetonová stropní konstrukce je navržena s deskovými předepnutými průvlaky na větší rozpětí. Pohledovou fasádu galerie tvoří hliníkové perforované kazety světlého odstínu, kde rozdílným průměrem perforace (tzv. art perforace) vznikají v nárožních pozicích fasády siluety stromů. Pro zdůraznění těchto siluet je podkladová část perforované 3D fasády navržena z minerálních sendvičových panelů v antracitové barvě. Prosklené části a vstupy do objektu jsou zdůrazněny lemováním z plných kazet v antracitovém odstínu s LED podsvícením.